Newton to vedel!

Autor: Miroslav Bundzák | 28.12.2012 o 9:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  26x

Dnes som sa "veľmi hĺbavo" zamyslel nad pojmom "LÁSKA". (A momentálne aj nad pojmom "KLIŠÉ") Aby som ale neodbočoval od veci: Skús mi nájsť lásku v tomto svete, v ktorom žijeme. Aby si to nemal také ľahké myslím tým lásku medzi niečím iným ako dvomi beznádejne stratenými ľuďmi, zväčša rôzneho pohlavia. Mňa osobne napadlo prirovnanie ľudí k hviezdam... Ale k tomu sa radšej dopracujeme spolu.

 

Dajme tomu, že práve TY si malá Zem. Na svojej Zemi máš nejakú tú pevninu a oceány, ktoré predstavujú tvoje charakteristické vlastnosti. (Teda veľa ich nemáš:) Všade vôkol teba je len čierna prázdnota (hádaš dobre, volajú to vesmír). Počas svojho života ale stretneš nejakého človeka, ktorý sa ti, aj keď len decentne, zapíše do tvojho života. Ten človek predstavuje malú hviezdu v tvojom vlastnom vesmíre. Zrazu ťa už osvetľuje jedna, neskôr dve, tri,... dvestotridsaťosem hviezd na tvojom vlastnom nebi. Všetci na teba vrhajú svoje lúče a vytvárajú nádherne presvetlenú noc. Toto však ešte stále nie je naša v úvode spomínaná láska, ale kamarátstvo s tvojimi dvestotridsaťosem kamarátmi. (Priznaj farbu, tvoj vesmír je bez svetla, že?:)

Každý jeden má tiež svoje charakteristické vlastnosti vyjadrené vo svetelnosti, veľkosti a následnej gravitácii hviezdy. Keďže existujeme vo štvorrozmernom svete asi ťa neprekvapím, že poloha všetkých hviezd sa postupom času mení, a že niektoré sa ti akože približujú, iné vzďaľujú. Presne tak to je aj s kamarátstvami. Ale čo ak ťa jedna hviezda pritiahne k sebe natoľko, že sa ti stáva Slnkom? Každopádne nastane pár zaujímavých faktov, v ktorých sa určite nájdeš. Slnko sa dostane tak blízko k tebe, že svojim svetlom "zatieni" svetlo ostatných hviezd. Hviezdami obsypaná noc sa zmení na nádherný slnkom zaliaty deň. Po istom čase ťa však aj tak dostane nostalgická chuť pozrieť si aj nejaké to súhvezdie, alebo sledovať výbuch istej supernovy. Ak si chceme vychutnať naozaj krásne posiatu oblohu hviezdami musíme sa na chvíľu Slnku otočiť chrbtom...

Teraz skús iný model - poznáš to, keď gravitácia Slnka už nie je to čo bývala? Začne ťa to ťahať opäť niekde inde, niekde ďalej od Slnka, teda momentálne už len hviezdy... po čase už len hviezdičky a nakoniec tvoj stvoriteľ krásnych "dní" končí schovaný za inou hviezdou.

Čo mi z tohto megamodelu vzišlo? Že LÁSKA je vlastne ľudská gravitácia. Môže nám ju ponúknuť každá jedna hviezda v našom živote, ale ak sa jednou necháme viac pritiahnuť začne jednoducho presvetľovať tie ostatné...

Ďakujem ti za pozornosť :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?